Wspieranie pamięci

historiamedycyny.com.pl

Według badań przeprowadzonych przez profesora waszyngtońskiego uniwersytetu H. L. Roedigera, przekaz informacji, któremu towarzyszy muzyka jest o wiele bardziej skuteczny niż komunikat pozbawiony dodatkowych elementów dźwiękowych. Co ciekawe, osoby borykające się z chorobą Alzheimera, które nie są wstanie przypomnieć sobie wydarzeń z własnego życia lub tego, co robili kilka minut wcześniej, potrafią bez problemu przypomnieć sobie słowa i melodię ulubionej piosenki.

Potwierdzeniem tego, są wyniki badań przeprowadzone przez naukowców medycznego wydziału Uniwersytetu Bostońskiego. W badaniu brały udział dwie grupy – chorzy na alzheimera i osoby zdrowe. Reprezentantom tychże grup na ekranie monitora wyświetlano teksty kilkudziesięciu piosenek. Połowa utworów była wsparta melodiami, a pozostałe teksty odczytywane przez lektora. Po przeprowadzeniu testów okazało się, że pacjenci borykający się z chorobą wpływającą niekorzystnie na prace mózgu, o wiele lepiej zapamiętywali teksty z towarzyszącym im podkładem muzycznym niż z głosem lektora. W przypadku zdrowych osób melodia nie miała wpływu na stopień zapamiętywania wyświetlanych tekstów.

Powyższe wnioski są doskonałym punktem wyjścia do dalszych badań nad chorobą Alzheimera, a dokładniej mówiąc sposobów i metod wpływających na spowolnienie jej rozwoju oraz ułatwienia życia chorych.